„Woda jest dziedzictwem wszystkich ludzi i każdy człowiek powinien ją chronić…”
Europejska Karta Wody
Każdy z nas wie, że bez wody nie ma życia, co więcej woda nie ma swojego zamiennika – nie może być niczym zastąpiona. Stanowi ona kluczowy czynnik warunkujący życie. Niestety wielu z nas ma swój nieświadomy udział w zanieczyszczeniu wód podziemnych. Wyrzucanie śmieci, a wraz z nimi także i odpadów niebezpiecznych (zużytych baterii, przeterminowanych lekarstw oraz środków ochrony roślin, czy opakowań po materiałach niebezpiecznych) do lasów, rowów i nieczynnych wyrobisk, jak również nieszczelne zbiorniki na ścieki lub ich wylewanie na łąki są głównymi przyczynami pogarszającej się jakości wód. Jest to tym bardziej istotne, iż eksploatowane ujęcia w głównej mierze czerpią wodę ze szczelinowo-krasowego zbiornika wód podziemnych (nr 326), w obrębie wapieni wieku górnojurajskiego. Woda w tego typu ośrodkach może osiągać największe prędkości przepływu. Ponadto, zbiornik ten w regionie częstochowskim jest zbiornikiem „odkrytym”, tzn. charakteryzuje się nieciągłym nadkładem izolujących warstw gruntowo-skalnych, które mają niewielką miąższość. Warstwy izolujące są kluczowe dla uniemożliwienia infiltracji zanieczyszczonych wód gruntowych do użytkowych zbiorników wód podziemnych. Takie hydrogeologiczne uwarunkowania czynią ujmowane zasoby wód podziemnych niezwykle podatnymi na powierzchniowo występujące antropogeniczne ogniska zanieczyszczeń. Z tego powodu musimy wykorzystać wszystkie możliwe sposoby, aby chronić wody podziemne i zapewnić pokrycie zarówno naszego aktualnego zapotrzebowania, jak również przyszłego, myśląc o kolejnych pokoleniach.
W przypadku ilościowej ochrony zasobów wód podziemnych należy skupić się na takiej eksploatacji ujęć wody, by została zachowana równowaga hydrodynamiczna pomiędzy ilością wody pobieranej, a ilością wody zasilającej daną warstwę wodonośną. Równowaga ta musi uwzględniać minimalny przepływ wód podziemnych dla uniknięcia negatywnych zmian w środowisku.
Jakościowa ochrona wód podziemnych polega na zapobieganiu ich zanieczyszczeniu lub skażeniu. Jest ona realizowana głównie poprzez ustanawianie stref ochronnych:
Tereny ochrony bezpośredniej ujęć wód podziemnych
Strefa ochrony bezpośredniej wyznaczana jest dla każdej studni głębinowej wraz z jej obudową. Najczęściej jest to ogrodzony teren, w którym znajduje się otwór studzienny z urządzeniami przeznaczonymi do poboru wody podziemnej (podwodny agregat pompowy oraz armatura tłocząca i kontrolno-pomiarowa).
Na terenach ochrony bezpośredniej ujęć wód podziemnych zabronione jest użytkowanie gruntów do celów niezwiązanych z eksploatacją ujęć wody.
Na terenie ochrony bezpośredniej ujęcia wody podziemnej należy:
Ogrodzony teren ochrony bezpośredniej należy oznakować za pomocą tablic zawierających informacje o ujęciu wody i zakazie wstępu osób nieupoważnionych, według wzoru określonego w obowiązujących w tym zakresie przepisach.
Tereny ochrony pośredniej ujęć wód podziemnych
Strefy ochronne stanowią obszar zasilania ujęć wyznaczony 25-letnim czasem wymiany wody w warstwie wodonośnej. W przypadku Wodociągów Częstochowskich strefy tego typu ustanowione zostały przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu dla wszystkich głównych ujęć wody oraz dla 3 ujęć pomocniczych. W ustanowionych strefach ochronnych wprowadzone zostały między innymi następujące zakazy:
Rozporządzenia Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu ustanawiające strefy ochronne ujęć głównych (podstawowych):
Rozporządzenia Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu ustanawiające strefy ochronne ujęć pomocniczych:
Dzienniki Urzędowe w wersji elektronicznej dostępne są na stronie internetowej: http://dzienniki.slask.eu
Biuro Obsługi Klienta: (34) 3773307, 3773308, 3773309
Sekretariat: (34) 3773101
Fax: (34) 3651582
Pogotowie wodno-kanalizacyjne: 994
E-mail: poczta@pwik.czest.pl
www.pwik.czest.pl
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A. w Częstochowie
42-202 Częstochowa, ul. Jaskrowska 14/20
Sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy w Częstochowie Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego - Nr KRS 0000057953
Kraj: Polska; województwo: Śląskie; powiat: Częstochowa, gmina: Częstochowa, miejscowość: Częstochowa
NIP: PL 5730003841, REGON: 150354701
Wysokość kapitału zakładowego: 101.074.600,00zł., pokryty w całości.
e-mail: poczta@pwik.czest.pl