„Woda jest dziedzictwem wszystkich ludzi i każdy człowiek powinien ją chronić…”
Europejska Karta Wody
Każdy z nas wie, że bez wody nie ma życia oraz, że woda nie ma swojego zamiennika – nie może być niczym zastąpiona. Stanowi ona zatem kluczowy czynnik warunkujący życie. Wielu z nas ma swój udział w zanieczyszczeniu wód podziemnych. Wyrzucanie śmieci, a wraz z nimi także i odpadów niebezpiecznych (zużytych baterii, przeterminowanych lekarstw oraz środków ochrony roślin, opakowań po materiałach niebezpiecznych) do lasów, rowów i nieczynnych wyrobisk a także nieszczelne zbiorniki na ścieki lub ich wylewanie na łąk,i są głównymi przyczynami pogarszającej się jakości wód. Jest to tym bardziej ważne, iż eksploatowane ujęcia w głównej mierze czerpią wodę ze szczelinowo - krasowego zbiornika wód podziemnych nr 326, utworzonego w skałach wapiennych wieku górnojurajskiego, który jest zbiornikiem "odkrytym" tzn. charakteryzuje się niewielką miąższością i nieciągłością warstw skalnych, izolujących użytkowy poziom wodnośny jury górnej - przez co jest bardzo podatny na zanieczyszczenie z powierzchni terenu.
Ilościowa ochrona zasobów wód podziemnych polega na takiej eksploatacji ujęć wody, by została zachowana równowaga hydrodynamiczna pomiędzy ilością wody pobieranej a ilością wody zasilającą daną warstwę wodonośną.
Jakościowa ochrona wód podziemnych polega na zapobieganiu ich zanieczyszczeniu lub skażeniu i jest realizowana jest głównie poprzez ustanawianie stref ochronnych:
Tereny ochrony bezpośredniej ujęć wód podziemnych:
Strefa ochrony bezpośredniej wyznaczana jest dla każdej studni głębinowej (jest to zwykle ogrodzony teren, w którym znajduje się otwór studzienny wraz z urządzeniami do poboru wody podziemnej - podwodny agregat pompowy wraz z armaturą tłoczącą i kontrolno - pomiarową) oraz obudowa studni.
Na terenach ochrony bezpośredniej ujęć wód podziemnych zabronione jest użytkowanie gruntów do celów niezwiązanych z eksploatacją ujęć wody.
Na terenie ochrony bezpośredniej ujęcia wody podziemnej należy:
1) odprowadzać wody opadowe w sposób uniemożliwiający przedostawanie się ich do urządzeń służących do poboru wody;
2) zagospodarować teren zielenią;
3) odprowadzać poza granicę terenu ochrony bezpośredniej ścieki z urządzeń sanitarnych, przeznaczonych do użytku osób zatrudnionych przy obsłudze urządzeń służących do poboru wody;
4) ograniczyć do niezbędnych potrzeb przebywanie osób niezatrudnionych przy obsłudze urządzeń służących do poboru wody.
Teren ochrony bezpośredniej należy ogrodzić, a na ogrodzeniu umieścić tablice zawierające informacje o ujęciu wody i zakazie wstępu osób nieupoważnionych według wzoru określonego w obowiązujących w tym zakresie przepisach.
Tereny ochrony pośredniej ujęć wód podziemnych:
Strefy ochrone ustanowione zostały przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu dla wszystkich głównych ujęć wody oraz dla 3 ujęć pompcniczych. Strefy ochronne stanowią obszar zasilania ujęć wyznaczony 25 letnim czasem wymiany wody w warstwie wodonośnej. W ustanowionych strefach ochronnych wprowadzone zostały między innymi następujące zakazy:
Rozporządzenia Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu ustanawiające strefy ochronne ujęć głównych (podstawowych):
Rozporządzenia Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu ustanawiające strefy ochronne ujęć pomocniczych:
Dzienniki Urzędowe w wersji elektronicznej dostępne są na stronie internetowej pod linkiem: http://dzienniki.slask.eu/BookTabs.aspx.
Centrala: (34) 3773199
Sekretariat: (34) 3773101
Fax: (34) 3651582
Pogotowie wodno-kanalizacyjne: 994
E-mail: poczta@pwik.czest.pl
www.pwik.czest.pl
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A. w Częstochowie
42-202 Częstochowa, ul. Jaskrowska 14/20
Sąd rejestrowy: Sąd Rejonowy w Częstochowie Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego - Nr KRS 0000057953
Kraj: Polska; województwo: Śląskie; powiat: Częstochowa, gmina: Częstochowa, miejscowość: Częstochowa
NIP: PL 5730003841, REGON: 150354701
Wysokość kapitału zakładowego: 101.074.600,00zł., pokryty w całości.
e-mail: poczta@pwik.czest.pl